10 tipů o uchovávání potravin v ledničce které možná nevíte.

Trvanlivost je důležitou vlastností potravinářských výrobků a měla by se jím zabývat každý, od výrobců potravin až po spotřebitele.

Co určuje datum spotřeby?

Žádný z faktorů neovlivňuje trvanlivost potravin, ale podle určitých norem jsou nejdůležitější faktory, které určují trvanlivost potravin:

 1. Mikrobiologické změny
 2. Transport vlhkosti a vodní páry
 3. Chemické nebo biochemické změny
 4. Balení potravin

Ať už dáte jídlo do lednice, mrazničky nebo skříně, máte mnoho příležitostí, jak předejít nemocem z potravin. Cílem je chránit sebe i ostatní před mikroorganismy, jako je salmonela nebo E. coli, které způsobují botulismus. Uchovávání potravin v chladničce při správné teplotě je jedním z nejlepších způsobů, jak zabránit nebo zpomalit růst těchto bakterií.

 

10 pravidel pro bezpečné uchovávání  potravin v lednici.

 1. Způsob, jakým potraviny skladujete v lednici, může mít velký vliv na to, jak dlouho zůstanou čerstvé a zda je bezpečné je jíst. Přečtěte si níže uvedené pokyny, abyste se ujistili, že potraviny skladujete tím nejlepším možným způsobem.
 2. Uspořádání potravin v chladničce vám pomůže udržet je déle a ušetřit peníze na účtu za energii a také snížit riziko křížové kontaminace mezi různými druhy potravin.
 3. Položky, které často používáte, umístěte do přední části chladničky. Tím se zkrátí doba, po kterou zůstanou dvířka otevřená, a tím se chladnička ochladí.
 4. Studený vzduch klesá na dno chladničky, takže potraviny, které se nejvíce kazí – jako je syrové maso, drůbež a ryby – ukládejte na spodní polici. Zásuvka na maso je také chladnější než zbytek chladničky. Maso a ryby skladujte ve vzduchotěsných plastových nádobách, aby nedocházelo k úniku šťávy.
 5. Umístěte nově zakoupené položky za staré, abyste nejprve použili starší položky.
 6. Pokud myjete ovoce a zeleninu před zmrazováním, osušte je nejprve papírovými utěrkami.
 7. Použijte dvířka k uložení předmětů podléhajících zkáze, které chcete uchovat v chladu – jako jsou koření, víno, pivo a nealkoholické nápoje.
 8. Mléko, vejce a mléčné výrobky skladujte ve střední polici. Nenechávejte je ve dveřích, protože teplota zde může při otevírání a zavírání dveří hodně kolísat.
 9. Zakryjte skleněné police chladničky vrstvou plastového obalu. V případě rozlití jednoduše odstraňte a vyměňte plastovou fólii.
 10. Vařené pokrmy skladujte na vyšších policích.


 

NajduZboží.cz

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení